ALTIN 2.326,75
DOLAR 32,3773
EURO 35,0541
BIST 9.105,70
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Denizli 28 °C
Parçalı Bulutlu

Lezzet Dolu Yemek Temalı Filmler

05.03.2018
957
A+
A-

Film izlemeyi ve yemek yemeyi seven biri olarak lezzet dolu yemek temalı filmleri araştırmak istedim.

Lezzet Dolu Yemek Temalı Filmler

Film izlemeyi ve yemek yemeyi seven biri olarak lezzet dolu yemek temalı filmleri araştırmak istedim. Araştırmayı tek başıma yapamayacağım için Facebook’ta sinemaseverlerin oluşturduğu PAUSE grubu üyelerine sordum. Yazımın sonunda katkıda bulunanları bulabilirsiniz.

Grup içinde büyük katkısı olan Ender Selçuk “Aslında şeflerin dünyası hiç de öyle uzaktan görüldüğü gibi albenili değil, bir mutfakta günün 18-20 saatini geçirip, ertesi gün tekrar aynı heyecanla ve istekle işe gidebilmek zor zanaat. Ayrıca sadece yetenek ve bilgiyle olmuyor bu işler, bitmeyen bir araştırma ve kendini geliştirme söz konusu. İşte tüm bu çaba, çalışma ve fedakarlıkların sonunda bizlerin anlayamadığı “şef egosu” ortaya çıkıyor” diyor.

Yemek Temalı Filmler

Zengin Mutfağı

Zengin Mutfağı

Zengin Mutfağı

Film, dönemin toplumsal hareketlenmelerinin Lütfü Usta’nın mutfağında yarattığı dönüşümü anlatır. Lütfü Usta, Kerim Bey’in aşçısıdır. Mutfağında dış dünyaya karşı kayıtsız olarak çalışan Lütfü Usta’nın tek amacı patronunu memnun etmektir.

Fakat dönemin işçi hareketlenmeleri, etrafındakileri olduğu kadar Lütfü Usta’nın hayatını da derinden etkiler. İlk olarak Kerim Bey köşke bir av köpeği getirir. Lütfü Usta, köpeğe hizmet etmek zorunda olmaktan rahatsızdır. Evde çalışan hizmetçinin nişanlısı Selim’in geçirdiği dönüşüm mutfaktaki dengeleri altüst eder. Zaman geçtikçe yaşananlar, Lütfü Usta’nın düşüncelerini yeniden değerlendirmesine sebep olacaktır.

Yönetmen: Başar Sabuncu
Senaryo: Başar Sabuncu
Oyuncular : Şener Şen, Nilüfer Açıkalın, Okday Korunan, Gökhan Mete

Soul Kitchen / Aşka Ruhunu Kat

Soul Kitchen

Soul Kitchen / Aşka Ruhunu Kat

Film, restoranında sunduğu özensiz ve ucuz yemeklerden para kazanamadığı için başı derde girdiği bir dönemde, sevgilisiyle de hem duygusal hem fiziki olarak arası açılan Zinos’un ,”star” bir ahçıyı işe alarak nasıl yeni bir müşteri kitlesine kavuştuğu, son derece esprili bir dille anlatılıyor.

Filmde işlenen ana tema, gelenekselle yeniliğin ezeli zıtlaşması. Yenilik eğer iyi yönetilirse, başarılı oluyor: Almanya’nın Hamburg kentinin eski sanayi bölgesinde hangardan bozma lokanta, yeni ahçı sayesinde “hip ve trendy” bir gurme restorana dönüşüyor.

Soul Müzik yapan gençlerin uğrak yeri olan Restoran’ın müziği, doğal bir akışla filmin müziği olarak da öne çıkıyor.

Yönetmen : Fatih Akın

Şef / Chef

Jon Favreau

Şef / Chef

Carl işinde oldukça iyi bir aşçıdır ancak gün geçtikçe ünü azalmaya başlar. Ünlü bir gurme Carl eleştirdikten sonra kariyeri yerle bir olur ve kendisine bir karavan alarak yanına oğlu ve eski iş arkadaşı Martin’ide alarak, heyecan ve komedi dolu bir yolculuga çıkar

Yönetmen: Jon Favreau

Julie & Julia

Julie & Julia

Julie Powell bir şirkette hiçbir kariyer vaat etmeyen sekreterlik görevini yürüten, Queens’te oldukça mütevazı bir hayat süren ve hayatının monotonluğundan sıkılan genç bir kadındır. Hayatına renk katmaya çalışan Julie, mutfakta hünerlerini göstermeye karar verir.

Annesinden ödünç aldığı Julia Child imzalı yemek kitabı onun kısa süre içinde en iyi dostu olur…

Yönetmen: Nora Ephron

Ratatuy / Aşçı Fare

Ratatuy

Ratatuy / Aşçı Fare

Ramy adındaki bir fare, ailesinin tüm istemeyişi ve bir fare olarak yapılması imkansız olmasına rağmen, büyük bir Fransız aşçı olma hayalleri kuruyor.

Kader Remy’yi Paris’in kanalizasyonlarına attığında, Remy kendini, yemek pişirme üstadı Auguste Gusteau sayesinde ünlenmiş bir restoranın altında buluyor.

Eşsiz bir Fransız restoranının mutfağındaki hoşlanılmayan ve hatta kesinlikle istenmeyen bir misafir olmanın getirdiği tehlikelere rağmen, Remy’nin aşçı olma arzusu; tüm olayları alevlendirerek Paris’in yemek dünyasını tepe taklak eden inanılmaz bir üstünlük mücadelesi başlatır.

Yönetmen: Brad Bird

Aşk Tarifi / No Reservations

No Reservations

Aşk Tarifi / No Reservations

İyi bir baş aşçı olan Kate, hayatını tıpkı çalıştığı restoranın mutfağını yönetir gibi yaşamaktadır. Disiplin ve mükemmeliyetçilik başta olmak üzere kuralcı, tatlı sert bir kadındır. Bir gün yaşamı, hayatına giren iki kişi ile değişime uğrar.

Yeğeni Zoe’nun gelmesi ile dengeleri alt üst olan Kate bir taraftan da aşka doğru yol almaktadır. Nick’e hissettikleri alıştığı disiplini aşan bir duruma sevk eder onu.

Şimdi bu yeni hayatla mücadele söz konusudur. Hiçbir şeyin kurallar içinde kalması pek olası görünmemektedir.

Yönetmen: Scott Hicks

Aşçı, Hırsız, Karısı ve Aşığı

 eğlence

Aşçı, Hırsız, Karısı ve Aşığı

Orijinal Adı: The Cook the Thief His Wife & Her Lover olan filmin konusu; İğrenç bir insan olan korkunç haydut Albert, adamları ve karısı Georgina ile birlikte her akşam aynı lokantada kurdurduğu açgözlü sofrada yemek yemektedir.

Albert’in saçtığı dehşet, Fransız aşçı Richard’ın, yemek aralarında Georgina’nın aşığı Michael ile mutfak köşelerinde yatıp kalkmasına göz yummasına sebep olmaktadır.

Yönetmen: Peter Greenaway

Babette’s Feast

Babette's Feast

Babette’s Feast

19. yüzyılda politik sebeplerle Paris’ten kaçarak Danimarka’da bir kıyı kasabasına sığınan Babette’in başından geçenleri anlatıyor.

Onu evlerine alan iki dindar kız kardeş bir süre sonra Babette’in onların hayatlarını da etkileyecek büyük bir sırrı olduğunu öğrenecektir.

Yönetmen: Gabriel Axel

Aşk Tarifi / The Hundred Foot Journey

Aşk Tarifi

Aşk Tarifi / The Hundred Foot Journey

Bombay’da yaşayan Hassan Haji, dedesinin işlettiği restoran sayesinde mutfakla çocuk yaşta tanışmış, bu ilgisini yeteneğiyle pekiştirmiştir.

Şimdilerde genç bir adam olan Hassan, dedesinden kalan müesseseyi başarıyla işletirken beklenmedik bir trajedi nedeniyle Bombay’dan taşınmak durumunda kalır. Ailesiyle birlikte Fransa’nın bir kasabasına yerleşir ve işini burada devam ettirmek için hazırlıklara başlar, restoranını açar.

Böylece bu yeni restoranın sunduğu egzotik Hint mutfağı kısa sürede bölge halkının dikkatini çeker. Bu nedenle de bölgenin prestijli restoranı Le Saule Pleureur’de bir telaş başlar.

Şef Madame Mallory, yeni rakibi Hassan’ın kendinden daha yetenekli olduğunu fark etmiştir ve bu durum, aralarında esaslı bir rekabetin doğmasına neden olur.

Yönetmen: Lasse Hallström

Zirvedeki Kadın / Woman On Top

Woman

Zirvedeki Kadın / Woman On Top

Isabella çok güzel bir genç kadındır.Çocukluğunda beri bir hastalığı vardır ve bundan ancak bir Vodoo büyüsü sayesinde kurtulmuştur. Tempolu hareketler yapamamaktadır.

Ailesi Yemenja adlı okyanus tanrıçasına dua ederek onu bu dertten kurtarmak istemişler o da bu genç kıza çok iyi yemek yapma gücünü vererek avutmuştur. Isabella’nın tek amacı çok iyi bir şef aşçı olmak ve dünyaca tanınmaktır. Fakat ilk görüşte aşık olduğu Toninho yüzünden bu hayalleri suya düşer.

Fakat dışarıda becerileri ile kariyerini yükseltebileceği kocaman bir dünya ve kendisine aşık olabilecek yığınla erkek vardır… Fırsatlar ülkesi Amerika onu beklemektedir. Nitekim soluğu San Francisco’da alır.

Yönetmen: Fina Toress

Vatel

Vatel

Vatel

François Vatel, maddi açıdan zor duruma düşmüş/ mağrur ve artık yaşlanmakta olan Condé Prensi’nin sadık ve emektar bir hizmetkarıdır.

Prens, Kral XIV. Louis’nin teveccühünü kazanıp, Hollanda’lılara karşı düzenlenen askeri kampanyaya katılmak üzere gerekli emri vermesini ve böylece kazanç sağlamayı ümit etmektedir. Kraldan başka kimseye boyun eğmeyen Condé prensi, bu kez, kendini ve şatosunun geleceğini Vatel’e emanet etmek zorundadır.

Vatel’e düşen zorlu görev, Chantilly Şatosu’nda Saray eşrafını ağırlamaktır. Üç gün ve üç gece sürecek olan şenliklerin en basit anlatımla baş döndürücü olması gerekmektedir. Vatel, bu zorlu görevinin altından başarıyla kalkmak için, her yaştan bir hizmetçiler ordusu ile gece gündüz demeden kralı şşaşırtacak, etkileyecek ve memnun edecek şeyler tasarlamaya çalışır. Olağanüstü seçkin bir menünün yanı sıra, kralın çok düşkün olduğu sanatsal gösteriler içeren bir şenlik düzenler.

Bu kargaşanın ortasında Vatel, Lauzun ile bizzat kral ve kraliçe tarafından himaye edilen Anne de Montausier’nin cazibesine kapılır. Anne, basit bir aileden gelmesine karşın düzenlediği törenlerle büyük bir üne sahip ve kocaman bir yüreği ve inancı olan Vatel’le birlikte olur.

Şenliklerin sonuna doğru yaratılmış olan neşeli ortama bakıldığında arzu edilen başarı yakın gibidir. Ama üçüncü günün akşamı yemekte sunulacak olan balığın gelmemesi üzerine ortalık karışır.

Yönetmen: Roland Joffé

Bir Tutam Baharat

mutfak

Bir Tutam Baharat

Fanis, çocukluğunu İstanbul’da geçirmiş bir Yunanlı gençtir. Hem bir filozof hem de bir akıl hocası olan büyükbabası, ona birçok şey öğretmiştir. Bu öğrettiği şeylerin en önemli olanı ise yemek yapmaktır.

Fanis’in en büyük hayali tam olarak bir yetişkin olduktan sonra başarılı bir aşçı olmaktır. Otuz beş yıl boyunca Atina’da yaşadıktan sonra İstanbul’a dönecek ve aşk ile tutkunun şehrine aynı duygularla koşut gidecektir.

Yönetmen: Tassos Boulmetis

Yemek temalı filmler listemiz devam edecektir.

Katkılarından dolayı PAUSE ailesinden; Özer Altın, Ender Selçuk, Cumhur Ulusoy, Umut Gürel, Emine Orhan, Yurdal Ünsal, Selda Alpay Baydemir, Kadriye Değirmenci, İrem Pulak,  Aslı Akıllı, Ayşegül Ekmekçi, Tolga Geray, Özcan Ergün‘e çok teşekkür ederim.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşım butonlarını kullanarak sosyal medyada paylaşıp daha fazla kişiye ulaştırmanızı rica ederiz. Bizi Twitter üzerinden @denizligurme hesabından, Instagram üzerinden @denizligurme, YouTube üzerinde Denizli Gurme hesabından da takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak, eklemek ya da düzeltmek için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Denizli Gurme
Denizli Gurme
Her yediğinin bir hikayesi olduğunu biliyor musun? Denizli Gurme'yi İnstagram ,Youtube, Facebook, TikTok ve Twitter, hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yat marmaris dedi ki:

    Keyifle okudum yazınızı.Hikaye gibi geldi desem yeridir.Annem Denizli’de doğmuş benim o yüzden yemeklerine gayet aşinayım ve çok seviyorum..Tatmayanlar varsa hiç durmasın derim…=)))