Kebap Kokoreççi Fahri Usta’ya Gittim

0
951
Kokoreç
Kebap Kokoreççi Fahri Usta'ya Gittim

Geçen cuma günü Kebap Kokoreççi Fahri Usta’ya gittim. Daha önce web sitemizde ve Youtube kanalımızda videolarını paylaşmıştık. Sosyal Medya üzerinde çok ilgi gördü. Kebap Kokoreçi ve Fahri Usta’yı daha yakından tanımak istedik.

Kebap Kokoreç Nasıl Doğdu

Fahri Kara, 1982 yılında ilk Denizli’de Bakırlı Kavşağında seyyar olarak kokoreç satmaya başlamış. Kokoreç ustalığını rahmetli kayınpederin öğrenmiş. Kokoreç’in bildiğinin aksine Yunanlılardan aldığımızı söylüyor.

Sözlükte Kokoreç adının yunancadan geldiğini “iyice temizlenmiş koyun ya da kuzu bağırsağının soğan suyu, tuz ve karabiberle oğulup arasına içyağı konularak şişe sarılıp kor ateşte kızartılmasıyla yapılan, üzerine kekik serpilerek yenilen bir yemek.” olarak belirtiliyor.

1990 yılında Denizli Kebabı‘nın yoğunca satıldığı Bayramyeri’ndeki dükkanında çalışma başlıyor. Satışlarını artırmak ve farklılık yaratmak için kokoreçi kebap gibi sunmaya başlıyor.

Müşterileri tarafından çok sevilince artık Kebap Kokoreç doğmuş oluyor. Günümüze kadar devam ediyor.

Belgesellere Konuk Oldu

Kebap Kokoreç o kadar çok sevildiği için yiyenler tarafından tavsiye ediliyor. Bu sebeple ulusal ve uluslararası tv kanallarından ziyaret alıyor. Geçtiğimiz aylarda Çin’den bir belgesel kanalı gelmişti. Şimdi de Japonya’dan belgesel çekmeye geleceklerini öğrendim.

Kebap Kokoreç Nasıl Yapılır?

Kömür ateşinde kendi sarmış olduğu kokoreçi pişiyor. Özel olarak yaptırdığı pide üzerinde kokoreçi iri dilimler olarak servis yapıyor. Yanına söğüş domates ve soğan ile servisi tamamlıyor. İsterseniz yanında turşu suyu, şalgam ve ayran sunuyor.

Denizli Kebabı’nın yanında çatal vermezler. Fahri Usta çatal veriyor. İsterseniz çatal kullanmayabilirsiniz.

Kokoreç Hakkında Merak Ettiklerimiz

Neden Kokoreç Fiyatları Yüksek?
Süt Kuzu ve Koyun kesimin az olması ve sakakat bulunmamasından dolayı fiyatlara yansıyor.

Kurban Bağırsağından Kokoreç Olur mu?
Kurban Bağırsağından kokoreç olması için hemen temizlenmesi, sarılması ve tüketilmesi gereklidir.

Kebap Kokoreç Her Usta Yapabilir mi?
Temiz ve bağırsağın kaliteli bir şekilde sarılması ile yapabilir.

Kebap Kokoreç Porsiyon Fiyatı Ne Kaç Lira?
Kebap Kokoreç porsiyon fiyatı 30 TL

Kebap Kokoreççi Fahri Usta Videosu

Kebap Kokoreççi Fahri Usta
Adres: Bayramyeri 496 Sokak No:2/1 Merkezefendi / Denizli
Telefon: 0535 549 87 98

Yazımızı beğendiyseniz paylaşım butonlarını kullanarak sosyal medyada paylaşıp daha fazla kişiye ulaştırmanızı rica ederiz. Bizi Twitter üzerinden @denizligurme hesabından, Instagram üzerinden @denizligurme, YouTube üzerinde Denizli Gurme hesabından da takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin