Kebab Yağlı Kızarmış Tavuk Hiç Yediniz Mi?

1
694
kızarmış tavuk

Geçenlerde bir yazı okumuştum. “Diyette Neden Tavuk ve Hindi Eti ?” başlığı ile madde madde açıklamalarda bulunuyor.

•    Protein tüketiminde yağsız ürünler tercih edilmeli. Çünkü yağlar besinlerin içinde en fazla kaloriye sahip olanıdır. Tavuk ve hindi etinin yağ oranı düşüktür, etin derisi ayrılıp, göğüs kısmı tercih edildiğinde yağ oranı daha da azalacaktır.

•    Tavuk ve hindi etinin doymuş yağ ve kolesterol içeriği de daha azdır.

•    Sodyum içeriğinin çok düşük olması, tavuk ve hindi etini düşük sodyumlu diyetlere son derece uygun bir besin kaynağı durumuna getirir.

•    Tavuk ve hindi eti vitamin B2 (riboflavin), niasin, vitamin B6 ve vitamin B12 bakımındanda zengin besinler arasındadır.

•    Tavuk ve hindi etinin sindirilebilirliği yüzde 91 ile 100 oranları arasındadır. Bu nedenle tavuk ve hindi etinin proteini iyi kaliteli protein kaynağı olarak değerlendirilmektedir.

•    Tavuk ve hindi göğüs etinde yağ oranı yüzde 0.8 civarındadır. Üstelik tavuk etinin genel olarak doymuş ve doymamış yağ oranları birbirine yakındır. Tavuk eti tüketildiği zaman hem yağı düşük hem de iyi yağlar açısından daha zengin beslenilir. 100 gram derisiz tavuk but eti tüketildiğinde 4 gramdan az yağ alınmış olur.

•    Kıyma olarak tavuk veya hindi kıyması kullanmak günlük yağ ve dolayısıyla da kalori alımını düşürecektir. Kırmızı etten yapılan kıymada yağ oranı yüzde 25’ler civarındayken tavuk ve hindi eti kıymasında bu oran çok daha düşüktür.

Denizli‘de yolunuz Bayramyeri tarafında İkinci Ticari Yol‘a düştüğünde burnunuz kızarmış tavukçuların kokusunu almaya başlıyor.

Hele karnınız aç ise daha bir canınız kızarmış tavuk çekiyor. Zaten tavukçular kızarmış tavuk fırınların kapağını siz geçerken açarak sıcak buharın çıkmasını ve kızarmış tavuk alma hissini artırıyorlar.

Faruk Kubretoğlu

5 nesildir kebapçılık yapan bir ailenin oğlu olan Faruk Kubretoğlu işte o tavukçulardan biri…

Kelle Kebap

Kızarmış tavuk ile birlikte, Kebap ve Kelle Kebap satıyor. Kebab fırınını avantaja çevirmiş. Satmış olduğu kızarmış tavukları kebap yağlı pidelerle sunuyor. Onun için yemeye doyum olmuyor.

Eğer yolunuz Bayramyeri, İkinci Ticari Yol’a düşerse “Kebab Yağlı Kızarmış Tavuk” yemenizi öneririz.

Faruk Kurbetoğlu

Bayramyeri 2. Ticari Yol No: 23/E Merkezefendi / Denizli

0258 263 00 81 – 0554 454 34 51

Yazımızı beğendiyseniz paylaşım butonlarını kullanarak sosyal medyada paylaşıp daha fazla kişiye ulaştırmanızı rica ederiz. Bizi Twitter üzerinden @denizligurme hesabından, Instagram üzerinden @denizligurme, YouTube üzerinde Denizli Gurme hesabından da takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak, eklemek ya da düzeltmek için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin