Denizli’nin Yemekleri

0
484
Denizli'nin Yemekleri

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan “Denizli’nin Yemekleri” isimli kitapta Denizli’nin mutfağı; zeytinyağlı sebze yemeklerinden tandır kebabına, kuru patlıcan dolmasından tarhanasına, keşkeğinden aşuresine kadar Türk yemek kültürüne  damga vurmuş tatlara sahiptir.

Çal’ın pekmezli baklavası, Buldan’ın etli keşkeği, Tavas ve Kale sini baklavaları, Kale’nin biber tatarı Denizli’nin ilçelerinin mutfak kültürümüze kazandırdığı özel lezzetlere örnektir” diyor.

Denizli Kebabı

Denizli Yemek Kültürü

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları tarafından hazırlanan 2016 yılında yayınlanmış ve 228 sayfa “Denizli’nin Yemekleri” kitabı arşiv niteliğinde hazırlanmış ve her gastronomi severin elinde olması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle bu yayını hazırlayanları anmak ve teşekkür etmek isterim.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Adına Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan‘a, Genel Koordinatörler Mustafa Gökoğlan ve Hüdaverdi Otaklı‘ya, Yayın Koordinatörü Mehmet Çağrı Sebzeci‘ye, Fotoğrafları ile katkıda bulunan Mehmet Çakır ve Deniz Soyhan‘a, Sayfa Düzeni ve Kapak Tasarımını yapan Cemalettin Çağdaş‘a, katkılarından dolayı Doç. Dr. Ramazan Gökçe, Metin Ayhan Yiğit, Esma Toksoy, Ayşe Doğan, Ayşe Gökşin, Fatma Kılınç ve Zeliha Çınar‘a çok çok teşekkür ederim.

“Denizli’nin Yemekleri” Kitabında Neler Var?

Denizli’nin Yemekleri isimli kitap içinde Denizli iline ait Çorbalar, Etli Yemekler, Sıcak Yemekler, Zeytinyağlılar, Börek ve Hamur İşleri, Salata, Turşu ve Yoğurtlar, Tatlı çeşitleri bulunmaktadır.

“Denizli’nin Yemekleri” den Örnekler

İlgimi çok çeken “Denizli’nin Yemekleri” kitabından örnekler vermek istiyorum.

Çorbalar; Özellikle bölge bölge yapılışı değişmekle birlikte Arap Aşı dikkatimi çekiyor. Tarhana yine yoğunlukta kimisi kıyma kullanıyor. Kimisi kuzu eti kullanmış.

Etli Yemekler; Baş tacımız Denizli Kebabı, Etli Dolma, Soğan Aşı, Çırpıcı Göveci, Keşkek, Damat Suratı, Dişli Balık Dolması ilgimi çekenler oldu.

Zeytinyağlılar; Kuru Patlıcan Yemeği, Erikli Kuru Fasülye, Yoğurtlama, Çaput Aşı, Yaprak Sarması ilgimi çekenler oldu.

Börek ve Hamur İşleri; Haşhaşlı Katmer, Hamursuz Börek, Kıkırdak Beyzimbesi, Leğen Böreği ilgimi çekenler oldu.

Salata, Turşu ve Yoğurtlar; Balcan Soğan, Çağla Dövmesi, Soğanlı Gevrek, Garma Gatma ( Karma Katma), Çiğ Sarma ilgimi çekenler oldu.

Tatlılar; Pekmezli Top Helva, Çiğirdek Tatlısı, Çoban Helvası, Ev Baklavası, Kale – Davaz Baklavası, Kaymak Baklavası, Tahanlı Pide ve Telem Helva ilgimi çekenler oldu.

Eğer “Denizli’nin Yemekleri” kitabına sahip olmak isterseniz. Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğünü ziyaret ediniz. Sizleri ağırlamaktan mutluluk duyacaklardır.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşım butonlarını kullanarak sosyal medyada paylaşıp daha fazla kişiye ulaştırmanızı rica ederiz. Bizi Twitter üzerinden @denizligurme hesabından, Instagram üzerinden @denizligurme, YouTube üzerinde Denizli Gurme hesabından da takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin