Bitkisel Et İstiridye Mantarı

0
449
İstiridye Mantarı
Bitkisel Et İstiridye Mantarı

Denizli’nin Karaman Mahallesi‘nde bulunan yerel pazara geçenlerde uğradım. Burada daha önce yemediğim bir mantar türü olan İstiridye Mantarı tatma imkanı buldum.

İstiridye Mantarına Yaprak Mantarı, Kavak Mantarı da deniyor. Kayın ve Kavak Kütüklerinde yetiştirildiği için böyle bir isim alıyor. Özellikle etsi bir görünümü olmasından dolayı Bitkisel Et olarak adlandırabiliriz.

Emre Ekici – Ekici Mantar

Karaman Mahallesi‘nde kurulan yerel pazaryerinde İstiridye Mantarı üreticiliği yapan Emre Ekici ve babasının işlettiği Ekici Mantar tezgahına gittim.

Emre Ekici, diğer mantar üreticilerine göre daha farklı bir pazarlama sistemi geliştirmiş. Tezgahının hemen yanında kurmuş olduğu saç üzerinde mantar pişiyor. Daha önce istiridye mantarı tatmamış kişilere burada canlı bir sunum yapıyor.

Örnek bir istiridye mantarı pişirme yöntemi; saç veya tava üzerine istirdye mantarlarını haşlanmış tavuk gibi didikliyorsunuz. Üzerine yağ isteğe göre tereyağı, kekik ve bir miktar tuz döküyorsunuz. Mantarlar renk değiştirdikten sonra yemeye hazır oluyor. 100 gram istiridye mantarı 38 kalori olduğunu hatırlatmak isterim.

İstiridye mantarının kilosunu 10 TL’den pazarlarda bulabilirsiniz. Denizli İstiridye Mantarını çok konuşucağa benziyor…

Sizler için çok özel bir video hazırladım. Bu videomuzda örnek istiridye mantarı pişirme yöntemi bulabilirsiniz. Keyifli seyirler dilerim.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşım butonlarını kullanarak sosyal medyada paylaşıp daha fazla kişiye ulaştırmanızı rica ederiz. Bizi Twitter üzerinden @denizligurme hesabından, Instagram üzerinden @denizligurme, YouTube üzerinde Denizli Gurme hesabından da takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak, eklemek ya da düzeltmek için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin