Denizli’de Şırdan Dolması Nerede Yenir?

0
3183
Denizli'de Şırdan Dolması Nerede Yenir?

Denizli’de nihayet Şırdan Dolması yiyebileceğiz. Daha önce Adana’da yemiş olduğum Şırdan Dolmasını artık Denizli’de Kokoreççi Önder Usta’da yiyebileceğiz.

Şırdan Dolması, kuzunun mide ile bağırsak bağlantısı olan şırdan bölümünden yapılıyor. Açıkçası çok zahmetli bir iş olduğu ve kuzu kesimlerinin sürekli yapılmadığı için kolay kolay bulunmuyor.

Türkiye’de kesilen tüm kuzuların şırdan bölümü Adana’ya gidiyor. Sınırlı sayıda da olsa artık Denizli Şırdan Dolmasını yeme imkanı Kokoreççi Önder Usta‘nın becerikli ellerinden yiyeceğiz.

Bayramyeri Kasaplar Çarşısı girişinde olan mekanına öğlen saatlerinde gittim. Özellikle ilk giden kişi ben oldum. Damak tadıma güvendiği için Şırdan Dolması ve Adana Şalgam Suyu‘nu tatmamı istedi.

Önder Usta, Şırdan Dolmasını Adana’nın meşhur Şırdancısı olan “Şırdancı Bedo” nun tarifine göre yaptığını ve yaklaşık 8 saatte pişirdiğini söylüyor.

Şırdan Dolması görüntü olarak vücudumuzdaki bir uzuvu andırabilir. Lakin bir yiyeceği böyle sınıflandırarak neler kaçırdığınızı bilemezsiniz. Özellilkle tüm tabularınızı bir kenara bırakınız. Sakakat seviyorsanız çok severek tüketeceğiniz bir besin maddesi olacaktır.

Zaten Şırdan Dolması içinde pirinç ve baharatlar bulunmaktadır. Bir bakıma midye gibi diyebiliriz.

Binbir zahmet ile yaptıkları Şırdan Dolmasını çok severek yedim. Şalgam Suyu ise mükemmel bir acılıkta olduğunu belirtmek isterim.

Kokoreççi Önder Usta, şırdan dolması yemek isteyen Denizlileri mekanına beklediğini belirtiyor.

Sizler için hazırlamış olduğum videoyu izlemenizi öneririm.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşım butonlarını kullanarak sosyal medyada paylaşıp daha fazla kişiye ulaştırmanızı rica ederiz. Bizi Twitter üzerinden @denizligurme hesabından, Instagram üzerinden @denizligurme, YouTube üzerinde Denizli Gurme hesabından da takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak, eklemek ya da düzeltmek için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin